От 2 до 4 юни 2025 г. в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе първото събитие на трансформационните лаборатории (T-Lab) и второто предизвикателство за заинтересовани страни, в рамките на инициативата на Transform4Europe (T4EU). Събитието е част от дейността на T4EU Лабораторията за екологична трансформация „Умни градове и региони“, която цели да ангажира млади учени и студенти, да насърчава интердисциплинарните изследвания и да улеснява партньорствата между академичната общност, бизнеса и публичния сектор.

Темата на тазгодишното издание беше адаптацията на градовете към климатичните промени и ефекта на градския топлинен остров чрез природо-базирани решения. Над 50 участници – студенти, изследователи, преподаватели, представители на институции и компании – взеха участие в поредицата от практически и дискусионни събития.

На 2 юни беше даден старт на Студентското предизвикателство, в което участваха 24 студенти от 7 партньорски университета: Саарландския университет, Университета в Аликанте, Католическия университет на Португалия, Силезийския университет в Катовице, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Университета в Триест и Университета Витаутас Магнус. Разпределени в 5 международни екипа, студентите се запознаха с формàта на предизвикателството и изслушаха лекция на тема „Адаптация към климатичните промени чрез концепцията за умни градове и трансформираща география“. Програмата включваше и практическо обучение по ГИС и теренна работа в избрана градска зона, по време на която участниците събираха геопространствени данни с подкрепата на млади учени от Националния университетски център по геопространствени изследвания и технологии към СУ.

На 3 юни, студентите работиха по конкретен казус от квартал „Люлин“, където трябваше да предложат решения, базирани на природата, използвайки събрани и анализирани геоданни. Успоредно с това се проведе и технологично изложение, в което се включиха водещи компании и институции от сферата на геопространствените технологии. На щандовете си те представиха иновативни продукти и възможности за стажове и партньорства, което привлече голям интерес сред участниците. Сред представителите на изложението бяха: University Center of Geospatial Research and Technologies (NUCGRT) и Sofia Municipality, Bulgarian Geographical Society, Faculty of Geology and Geography, Sofia University St. Kliment Ohridski, Forest Research Institute, Applied Geoinformatics Department of the Bulgarian Academy of Sciences.

Основни партньори на събитието бяха Националният център по геопространствени изследвания и технологии и Столична община, а съорганизатори – Българското географско дружество, Геолого-географският факултет на СУ, Институтът за гората при БАН и Секцията по приложна геоинформатика към БАН.

Събитието приключи на 4 юни с презентации на студентските екипи пред жури от експерти. Идеите им, ориентирани към устойчивото градско развитие, ще бъдат представени на Столична община – дългогодишен партньор на Софийския университет, и ще бъдат публикувани на бъдещата T-Labs платформа като добър пример за иновативно сътрудничество между наука, образование и практика.

С този форум вярваме, че допринесохме за по-широкото популяризиране на геопространствените технологии и тяхното ключово значение за устойчивото развитие на съвременните градове.

Transform4Europe стартира първата трансформационна лаборатория и второ студентско предизвикателство в София